
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.2042 mm |
| Width | 7.493 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.8542 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Features | OTP, UVLO |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Max Output Current | 30 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Switching Frequency | 125 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Efficiency | 29 % |
| Voltage - Output 1 | 5.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Topology | Boost, Buck |
| Quiescent Current | 10 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 114
Distributors
pcbx
Unit Price$3.66634
Ext.Price$3.66634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.66634 | $3.66634 |
| 10 | $3.12547 | $31.25470 |
| 25 | $2.90315 | $72.57875 |
| 50 | $2.69664 | $134.83200 |
| 100 | $2.50483 | $250.48300 |
| 300 | $2.42761 | $728.28300 |
| 500 | $2.35274 | $1176.37000 |
| 1000 | $2.28503 | $2285.03000 |
